
Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka
2025-03-12
15. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi
2025-03-1714.03–30.04.2025
Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
Od 14 marca w małej sali Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę prac Tomasza Gawora.
Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej
wernisaż: 14 marca (piątek), godz. 17.00
galeria czynna: poniedziałek–piątek, g. 8.00–17.00
wstęp wolny
Tomasz Gawor – urodzony w 1983 roku w Żywcu. Studiował w Instytucie Sztuki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Otrzymał Wyróżnienie Honorowe Dziekana Wydziału Artystycznego za realizację prac artystycznych, a rok później Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego. Uzyskał dyplom z grafiki artystycznej pod kierunkiem dr. hab. Józefa Knopka.
Aktualnie pracuje w Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej, realizując artystyczne pasje, prowadząc zajęcia plastyczne dla dzieci oraz pracownie rysunku i malarstwa dla młodzieży i dorosłych.
Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.
W najnowszych pracach podkreśla istotną rolę rysunku anatomicznego jako podstawowego środka wyrazu twórczego. Skupia się na dynamice ruchu ciała, jego poszczególnych częściach oraz nienaturalnych skrótach perspektywicznych, określanych w sztuce jako figura serpentinata. Intryguje go walorowe przenikanie światła i cienia, uwidoczniające indywidualny charakter prac.
Czerpię inspirację z dzieł twórców wcześniejszych epok. Kreśląc rysunki, koncentruję się na wizji artysty, zasadności przedstawianego tematu oraz wyczuwalnym ładunku emocji. Powstałe interpretacje mają na celu ukazanie indywidualnego wymiaru wypowiedzi artystycznej – osobistego wglądu w prace, które wydawałyby się już scementowane w swojej formie, wyrazie i znaczeniu.
W rysunkach łączę przeszłość z teraźniejszością. Kreśląc linie, zaspokajam potrzebę odkrywania i korzystania z nowych możliwości technicznych, konfrontując je z wiedzą o perspektywie, anatomii oraz zagadnieniach światła i cienia. Sednem mojej twórczości jest ukazanie nowego punktu widzenia tego samego obiektu (w tym wypadku dzieła sztuki) oraz przemian, jakie zachodzą w jego artystycznym wyrazie.
Ze względu na fakt, że moje prace powstają jedną ręką – urodziłem się bez prawego przedramienia – temat dłoni pojawiający się w sztuce, stał się dla mnie, w pewnym momencie życia, wyjątkowo bliski. Dłoń, w moim odczuciu, stanowi symbol licznych przeciwieństw – sprawczości i bezsilności, siły i delikatności, tęsknoty za normalnością, a jednocześnie nieoczywistej dumy z bycia wyjątkowym.Tomasz Gawor
