XXXIII Festiwal Ars Cameralis
2024-11-2050. Tyskie Spotkania Teatralne
2024-11-208.11.2024–03.01. 2025
Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
Od 8 listopada w Galerii Sztuki ROK w Bielsku-Białej oglądać można dwie nowe ekspozycje: „Kolorowy świat beskidzkiej zabawki” oraz wystawę prac laureatów Konkursu fotograficznego 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej „Góralskie opowieści”.
Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej
wernisaż: 8 listopada (piątek), godz. 17.00
galeria czynna: poniedziałek–piątek, g. 8.00–17.00
wstęp wolny
„Kolorowy świat beskidzkiej zabawki”
Ekspozycja zabawek ludowych w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej gromadzi prace reprezentatywne dla najważniejszych polskich ośrodków tradycyjnego zabawkarstwa: myślenickiego, kieleckiego, leżajskiego i przede wszystkim żywieckiego.
Liczy ponad 200 eksponatów wykonanych przez blisko 30 twórców. Znaleźć tu można wszystkie najpopularniejsze formy. Koniki – wyścigowce i capy – pojedyncze, na podstawkach z kółkami, na płozach, zaprzężone do bryczek czy drabiniastych wozów, a także na biegunach. Klepoki z ruchomymi skrzydłami, dziobiące kurki, przeróżne ptaki. Karuzelki na kiju czy wózku, kołyski dla lalek, wozy, karetki, taczki. Wszelakie gwizdki, ceramiczne figurki i drobne naczynia. Są też pojedyncze egzemplarze nowszych modeli jak samoloty czy samochody, które jednak nie przyjęły się szerzej. Wszystkie wykonane są z naturalnych surowców (głównie drewno i glina), często według najstarszych wzorów, i ręcznie zdobione. W zbiorach znajdują się także proste instrumenty ludowe z drewna i ceramiki: terkotki, kołatki, grzechotki, piszczałki, multanki, okaryny.
Poza stałą ekspozycją ROK organizuje okolicznościowe wystawy zabawek (ogólne, pokonkursowe bądź tematyczne, poświęcone np. ptakom) oraz zajęcia warsztatowe prowadzone przez twórców ludowych i instruktorów. W ROK-u można więc nie tylko oglądać zabawki, poznać ich historię i metody wytwarzania, ale także samemu zrobić konika, ptaszka, lalkę, gwizdek. Warsztaty odbywają się w ramach Beskidzkiej Szkoły Folkloru.
Wystawa Kolorowy świat beskidzkiej zabawki dostępna jest dla zainteresowanych od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–17.00. Jeśli zwiedzanie ma być połączone z wykładem czy zajęciami warsztatowymi, trzeba się wcześniej umówić.
(z katalogu wystawy, Agnieszka Miklar)
Konkurs fotograficzny 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej „Góralskie opowieści” – wystawa pokonkursowa
Na wystawie można zobaczyć publikowane po raz pierwszy prace wszystkich laureatek i laureatów konkursu. Prezentowane na wystawie fotografie skupiają się wokół przestrzeni wydarzeń festiwalowych – sceny, widowni, a także miejscowości, w których odbywa się TKB. Fotografie uzupełniają komentarze jurorów.