„Anatomia malucha. Przejazdem przez motoryzację PRL”
2024-07-01Promenada po muzyce 2024
2024-07-083.07.2024, godz. 20.00
Strefa Centralna, plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice
18.00 – 19.30 warsztaty tradycyjnych tańców śląskich z Igą Fedak
20.00-23.00 potańcówka z Kapelą Dejcie Pozór
15 zł – warsztaty
20 zł – potańcówka
Tegoroczny cykl letnich potańcówek i warsztatów tańców śląskich w Mieście Ogrodów zainauguruje w środę 3 lipca potańcówka z Kapelą Dejcie Pozór.
Kapela Dejcie Pozór – zespół grający tradycyjną śląską muzykę do tańca. Poza koncertami, grają podczas potańcówek, prowadzą warsztaty i inne działania kreatywne promujące muzykę, tańce i kulturę śląską. Grali i uczyli tańców m.in. podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, czy w ramach weekendu śląskiego „Niepodległa. Miejsce spotkań” oraz w ramach Industriady kilkukrotnie w Katowicach i w Chorzowie. Kapela zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Powstańcze Śpiewanie” w Mysłowicach, jest też laureatem Festiwalu Pieśni Tradycyjnej w MDK Ligota w Katowicach. Są współtwórcami śląskiego odcinka „Dzikiej muzyki”, programu kręconego dla TVP Kultura o muzyce tradycyjnej z różnych regionów Polski. Obecnie zespół prowadzi Dygającą Kapelę w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.
W skład zespołu wchodzą:
Karo Przewłoka – gra na skrzypcach i śpiewa. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na podyplomowych studiach z muzyki tradycyjnej. Laureatka Konkursu Nowa Tradycja organizowanego przez program Drugi Polskiego Radia, stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej.
Magdalena Jochemczyk – gra na barabanie i śpiewa. Organizatorka potańcówek na Śląsku. Śpiewa śląskie, polskie i ukraińskie pieśni tradycyjne. Tańczy polskie i śląskie tańce tradycyjne w formie niestylizowanej.
Aleksander Mateja – gra na basach. Świetny tancerz nie tylko tańców tradycyjnych, ale także tanga argentyńskiego.
Projekt „Śląskie zabawy z muzyką i tańcem” to wspólna inicjatywa Kapeli Fedaków oraz instytucji Katowice Miasto Ogrodów, mająca na celu upowszechnianie śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego, przywrócenie im roli integrującej lokalną społeczność, funkcji użytkowej oraz wymiaru społecznego wspólnego muzykowania i tańca. W ramach projektu odbędą się warsztaty instrumentalne, taneczne oraz potańcówki z muzyką na żywo.